Zabiegi skleroterapii wykonywane są najczęściej w pozycji leżącej. Przeprowadza się je po dokładnym zdezynfekowaniu skóry w okolicy wykonywanych nakłuć. Podczas zabiegu nie stosuje się znieczulenia. Liczba wstrzyknięć zależy od rozległości zmian.
Środek wykorzystywany do skleroterapii może być podawany do naczynia w postaci płynu lub też w postaci piany (lek w postaci płynnej zmieszany w strzykawce z powietrzem lub dwutlenkiem węgla).
Lek w postaci płynu podaje się gdy mamy do czynienia ze zmianami o charakterze pajączków żylnych- jest to tzw. mikroskleroterapia.
W przypadku większych zmian (żył sieciowych i żylaków) wykonujemy skleroterapię pianową.
Echoskleroterapia (ECSP) to rodzaj zabiegu z wykorzystaniem w czasie zabiegu ultrasonografii – do zobrazowania żylaków i uzyskania pewnego dostępu do naczynia. Duże żylaki wymagają podania leku w większym stężeniu, a niezastosowanie USG może skutkować podaniem leku poza żyłę, co grozi martwicą skóry.
W sytuacji, gdy konieczne jest zamknięcie dużej krętej żyły może zaistnieć konieczność założenia do żyły kilku wenflonów. Zamknięcie dużej prostolinijnej żyły jest skuteczniejsze za pomocą długiego cewnika i podania przez niego leku. W obu tych sytuacjach kolejnym etapem jest podanie wokół żyły płynu tumescencyjnego, który wywoła jej obkurczenie i opróżnienie z krwi. Skleroterapia ma przecież uszkodzić ścianę naczynia, a nie krew w tym naczyniu. Kolejno przez wenflony/cewnik podaje się spieniony lek. Pełna nazwa takiego zabiegu to echoskleroterapia pianowa w tumescencji (ECSPT).
W przypadku rozległych zmian musimy pamiętać o ograniczeniach dotyczących objętości leku, który można podać w trakcie jednej sesji.
Po podaniu leku, miejsca podania są uciskane miejscowo. Po zabiegu zakładany jest wyrób uciskowy (pończochy lub bandaże), następnie pacjent jest uruchamiany, zalecamy chodzenie przez co najmniej 30 minut. Zwolnienie lekarskie po zabiegu nie jest konieczne.
Więcej informacji na temat skleroterapii znajdą Państwo na stronie Europejskiego Centrum Flebologii: https://europejskiecentrumflebologii.pl/metodyleczenia/skleroterapia/
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł
specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista angiolog