Żylaki rozwijają się wskutek niewydolności dużych żył powierzchownych układu żylnego (żyły odpiszczelowej, żyły odstrzałkowej lub innej dużej żyły). Żyły te łączą się z żyłami głębokimi kończyny dolnej i w warunkach prawidłowych odprowadzają krew z kończyny w kierunku serca. Na skutek uszkodzenia zastawek żylnych w żyłach, krew zamiast odpływać w kierunku serca powraca do niewydolnych naczyń żylnych a następnie żylaków. Szukając zdrowej wydolnej żyły, aby odpłynąć w kierunku serca, krew ta przeciąża kolejne partie żył zmieniając je w rozległe żylaki.
Zabieg usunięcia żylaków można wykonać chirurgicznie usuwając duże niewydolne żyły lub też w sposób mniej inwazyjny np. przy pomocy metod ablacji termicznej (wysoką temperaturą). W tym przypadku ideą zabiegu nie jest usunięcie chirurgiczne żyły będącej przyczyną powstania żylaków, ale zamknięcie jej światła bez usuwania żyły z tkanek kończyny. Zamknięcie żyły powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków, co, podobnie jak zabieg chirurgiczny leczy przyczynę powstania żylaków. Jedną z odmian zabiegów ablacji termicznej jest ablacja przy pomocy energii światła laserowego.
Zabieg laserowej ablacji termicznej leczy niewydolność jedynie dużych naczyń żylnych – brak napływu krwi do żylaków prowadzi jednak w większości przypadków do zmniejszenia żylaków lub też ich całkowitego ustąpienia – konieczność leczenia uzupełniającego (echoskleroterapią piankową) ustala się podczas wizyt kontrolnych.
Niewielkie żylaki mogą nie dawać dolegliwości. W późniejszej fazie choroby pojawia się uczucie ciężkości, zmęczenia, ból kończyn dolnych, obrzęk, przebarwienia skóry a nawet owrzodzenia, najczęściej w okolicy dolnych partii goleni. Czy warto wykonać zabieg? Tak, nie ma na co czekać.
Więcej informacji na temat zabiegowych metod leczenia żylaków znajdą Państwo na stronie Europejskiego Centrum Flebologii
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł
specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista angiolog